Československý autoslalom
3. závod Trebatice | 1. Miroslav Tichý | 2. Pavol Buček | 3. Ladislav Pakši

Článek z průběhu 2. závodu WSC

Areál Motokáry Hodonín hostil v sobotu 19.1.2019 druhý závod šampionátu Winter Slalom Cup. Po úvodním závodě na sněhu jezdce tentokrát přivítala naprosto suchá trať bez známky sněhu nebo ledu. I přes velmi nízkou teplotu pod bodem mrazu se na start závodu postavilo 52 jezdců, rozdělených do šesti tříd. K největším favoritům na vítězství v absolutním pořadí patřil vítěz předchozího závodu Matej Farkaš, absolutní vítěz loňského šampionátu Michal Novák, stále se zlepšující Michal Černý nebo autoslalomový matador Tonda Červenka.

Závodní den měl tentokrát pozměněnou podobu, kdy tréninkové jízdy začínaly již před devátou hodinou a klasická rozprava se konala až před soutěžními jízdami. Jezdci tedy absolvovali jednu tréninkovou jízdu a čtyři jízdy závodní, ze kterých se počítaly dvě nejrychlejší.

Klasicky se závod rozhoduje až v samotném závěru, tentokrát ale tomu bylo trochu jinak. Michal Novák (Citroën Saxo) totiž na začátku nastavil tempo, kterému nebyl schopný nikdo stíhat po celý den. Do vedení se dostal hned v první jízdě a nepustil ho až do konce. To dokládá i fakt, že Michal byl nejrychlejší v rámci všech jízd, neustále zrychloval a jako jediný se dostal pod hranici 1 minuty a 5 sekund. Michal Novák se tedy stal, díky skvělému konzistentnímu výkonu, absolutním vítězem 2. závodu WSC 2019.

Na druhém místě se toho také příliš nedělo. Poměrně překvapivě patřil k absolutní špiččce Richard Šimoník s Peugeotem 106, který vybojoval druhé místo ze všech 52 jezdců. Za vítězem zaostal v součtu o 1,5 sekundy, naopak stejný náskok měl na místo třetí.

O bronzovou příčku byl souboj o poznání zajímavější. Pořadí na třetím až šestém místě se neustále přelívalo mezi Červenkou, Černým, Migdalem, Pasekou a Bučkem. V poslední jízdě ale pořádně zabral vele-zkušený Tonda Červenka (Peugeotem 205 GTI), zajel druhý nejrychlejší čas dne a poskočil tak na konečné třetí místo v absolutním pořadí. Za ním se seřadili jeho pronásledovatelé následovně: David Migdal, Pavel Paseka, Jiří Kraus, Jaroslav Ušela a bodovanou osmičku uzavřel Michal Černý.

Kromě absolutního pořadí je také o co bojovat v jednotlivých třídách. Nejobsazenější třídou byly opět malorážky do 1400ccm, ve kterých závodilo 17 jezdců. Vítězem třídy se stal již zmiňovaný Richard Šimoník (Peugeot 106), na druhé místo se probojoval Jiří Kraus (Škoda 105S), který s nově upravenou škodovkou neustále zrychluje a máme se od něj ještě na co těšit. Na podiu tuhle dvojici doplnil třetí Ján Dúbrava (Opel Corsa), který stabilním výkonem těsně ubránil bronz před skupinou pronásledovatelů.

Ve třídě do 1600ccm startovalo šest závodníků, kterým naprosto dominoval absolutní vítěz Michal Novák (Citroën Saxo), druhé místo obsadil domácí Michal Lupač (Citroën Saxo) a třetí skončil Petr Toušek (BMW 316i).

Ve třídě do 2000ccm startovalo devět závodníků a po minulé absenci nastoupila trojice jezdců s dobře známým Peugeotem 205 GTI, který s pořadím pěkně zamotal. Vítězem se stal Tonda Červenka (Peugeot 205 GTI), druhé místo obsadil s identickým vozem David Migdal a nadvládu Peugeotu alespoň trochu narušil třetím místem Pavel Paseka (Ford Fiesta).

Do třídy nad 2000ccm neomezeně nastoupilo sedm jezdců, kterým celý den vévodil zkušený a rychlý Tibor Gloznek (Seat Ibiza), stříbrnou příčku na stupních zaujal nenápadný ale rychlý Friedrich Dolezal (Peugeot 206) a třetí místo získal Drahoš Buchta (Seat Ibiza TDI).

Třída pro vozy 4×4 se skládala z desíti jezdců, ale pouze dvou značek - Subaru a Audi. Nejrychlejší z nich byl Michal Černý (Subaru Impreza), jen o 7 desetin zaostal druhý Jan Buček (Subaru Impreza) a až třetí místo obsadil absolutní vítěz předchozího závodu Matej Farkaš (Audi 90 Quattro).

Kromě klasických tříd pro auta je vypsaná i třída Open pro čtyřkolky, buginy a motokáry. Vítězem se stal Vít Škrabal (Polaris), druhý skončil Pavel Daďa (Suzuki) a třetí Honza Kraus (Kart).

Výsledky

Fotky a video

Pořadí šampionátu

Po druhém závodě se začínají trochu rýsovat síly jednotlivých jezdců a průběžné pořadí šampionátu získává určitou podobu. Na druhou stranu, jsme teprve v polovině šampionátu a navíc jeden nejhorší výsledek/neúčast se každému jezdci škrt8.

Třetí závod se uskuteční opět v Hodoníně, v sobotu 16.2.2019.